Hoþ Geldiniz...04.11.2009 22:40:19

Geri Dön  | Blog Anasayfa | Anasayfa


Asrın Büyük Aktörü


Son günlerde üç önemli konuşma yapıldı. İkisi İstanbul’da oldu, biri Washington’da. Konuşmacılar, Amerikalı, Türk ve Mısırlıydı. İkisi müstesna dünya şehri İstanbul’un lüks salonlarından birindeydi, diğeri bir şoför mahallinde. İki konuşma kürsüdeydi, üçüncüsü direksiyon başında...Son günlerde üç önemli konuşma yapıldı. İkisi İstanbul’da oldu, biri Washington’da. Konuşmacılar, Amerikalı, Türk ve Mısırlıydı. İkisi müstesna dünya şehri İstanbul’un lüks salonlarından birindeydi, diğeri bir şoför mahallinde. İki konuşma kürsüdeydi, üçüncüsü direksiyon başında. Konuşmacılar, Bill Clinton, Muhtar Kent ve bir şofördü. Eski bir Amerikan lideri, dünyanın bir numaralı meşrubat şirketinin icra ve yönetim kurulu başkanı ve ekmek parası peşindeki Mısırlı bir meçhul şoför.

Önce şoförün dedikleri.

Çünkü o, çok evvel konuşmuştu.

Heyecanla ‘One Minute’den söz ederken neden İslam dünyasının başına geçmiyorsunuz diyordu? Kendi mantığında haklıydı. Fakat İslam dünyası birer vagon değildi. Türkiye, lokomotif gibi katarın başına geçemezdi. Peki bu konuşmayı önemli yapan neydi? Türkiye’yi İslam dünyasının başına geçmeye layık görmek. Bir buydu bir de Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’ya duyduğu kızgınlık. “Böyle bir fırsat bir daha ayağa gelir mi? Türkiye başbakanı salonu terk ederken sen de peşinden gitsene!..” Washington caddelerinden bir Mısırlı şoför. Fakat şuur 24 ayar. Taksiler aynı zamanda seyyar konferans salonlarıdır.

Bill Clinton’ın dediği malum. “Türkiye 21. Asrın büyük aktörü olacak.” Bilmemiz gerekeni bize parayla sattı. Muhtar Kent’i burada ikili sohbette ve kürsüde dinlemiştik. Onları tekrarladı. Önümüzdeki 10 yılda köklü değişiklikler yaşanacağını, Türkiye’nin değişimin merkezinde yer alacağını kendilerinin şirket olarak değişime ayak uyduracak liderler yetiştirme peşinde olduklarını dile getirdi.

Bir şoför.

Bir şirket yöneticisi.

Bir devlet yöneticisi.

Üçü de Türkiye’ye dair ortak kanaate sahip. Taban da tavan da aynı fikirde.

Peki, denilenlerin tercümesi nedir?

-21. Asır Türk asrı olacak!

Bu söz kimin? Kimin olduğunu sakın ola ki sınıf öğretmeni adaylarına sormayasınız. Cevaplar sizi çıldırtabilir. Ağır şekilde alay edildiğinizi zannedebilirsiniz. Söz, “sivil, dindar ve demokrat Cumhurbaşkanı” Turgut Özal’ın. Turgut Özal, “21. Asır Türk asrı olacak demişti. Clinton, bunu Özal’dan 25 sene sonra söylüyor. Bilmemiz gerekeni parayla bize satıyor.

1990-2000 arası sele gitti.

Türkiye, açılımlarla Türk asrı hedefine varabilir.

Büyük düşünenlere muhtacız.


Rahim ER  • Facebook'ta Paylaş
  • Delicious'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Digg'te Paylaş
  • Stumbleupon'da Paylaş
  • RSS FeedYorum eklemek ister misiniz?

 Adýnýz, Soyadýnýz :  
 Mail Adresiniz :
 Yorumunuz :


Bilgisayar
Genel
Fıkra
Şiir
Su ile Çiçek
Çalakalem

Teknolojide Sadece Tüketiciyiz!
Osmanlı'yı Özlemişler
Gitmekle Kalmak Arasıdır
“Hâlâ”dır aradığın!..
ALLAHAISMARLADIK

Yetişkinlerin istediği gibi kutlanan çocuk bayramı!
Tansiyon Nöbeti
Ne Lübnan ne de Suriye'ye benziyor!
Asrın Büyük Aktörü
Her Gün Bayram

 Bu blogda yazar olmak istiyorsanýz týklayýn...


Tavsiye edilen tarayýcý


6.0 ve üstü

Ayrýntýlý bilgi için
týklayýn...